Můj G SERVIS

Sjednat schůzku

YouTube
Facebook
Odebírat novinky
Objednat tištěný katalog
Stáhnout mobilní aplikaci

"Domov na jedničku" postavený podle našeho projektu


DOMOV NA JEDNIČKU - energeticky úsporný dům

Pod elegantní kombinací bílé omítky a režného zdiva se ukrývá dřevostavba ze sendvičových dílů. Majitelé si pochvalují její výborné tepelněizolační vlastnosti, které se významně odrážejí v úsporách za vytápění.

Na začátku byla klasická situace: rozrůstající se rodina a boj s nedostatkem prostoru. „Vzhledem k tomu, že jsme již měli za sebou zkušenost s předchozí rekonstrukcí starého domu, zvítězilo jednoznačné rozhodnutí vystavět tentokrát dům nový," vyprávějí majitelé. Při zvažování konstrukčního řešení stavby přišly ke slovu odborné znalosti budoucího majitele z oblasti dřevostaveb. Pro dřevostavbu mluvila kromě tepelněizolačních vlastností také rychlost výstavby, díky níž mohla rodina nejen dříve Po úpravě rozměrů projektu, jež byla nutná bydlet, ale zároveň zkrátit čas, po který bude s ohledem na velikost pozemku, se nyní dům stavba zatížena hypotékou.


Přiznané trámoví nad terasou vytváří zajímavý efekt a zároveň venkovní obytný prostor hřejivou barvou dřeva protepluje a zútulňuje. o co nejbližší kontakt se zahradou se starají velká okna v obývací a jídelní části


Úpravy v ceně

"Jako vhodný výchozí projekt se nám pro svou variabilitu zalíbily návrhy domů Uno z katalogu typových rodinných domů společnosti G SERVIS CZ," pokračují ve vyprávění majitelé. Splňovaly totiž jak jejich požadavek na přízemní dům (vzhledem k tomu, že své bydlení plánovali dlouhodobě i s výhledem na stáří), tak požadavek stavebního úřadu na sedlovou střechu a střešní tašky. Po úpravě rozměrů projektu, jež byla nutná s ohledem na velikost pozemku, se nyní dům více blíží projektu domu Uno 2.

Budoucí majitelé přivítali flexibilnost a bezplatnouspolupráci s projektantem společnosti G SERVIS CZ při úpravách domu podle jejich představ. "Změnit dispozice není u dřevostaveb problém, protože postačí zachovat projektovaný nosný skelet, příčky je pak možné posunout podle potřeby," pochvalují si majitelé. V interiéru jsou oproti základní verzi nejmarkantnější změnou klasické rovné stropy. "Od otevření prostoru do krovu jsme upustili jak kvůli vytápění, tak i akustice," vysvětlují majitelé.

Vzniklé podkroví není užitné, pouze jeho středem prochází pochozí lávka ke komínovému tělesu. V případě potřeby však lze tuto zatím nevyužitou část domu upravit na úložné prostory.


Jednoduchý tvar je v souladu s energeticky úspornou koncepcí stavby. Nízký krov a obklad fasády z cihelných pásků opticky napohled zmenšují hmotu domu, který ve skutečnosti není malý.

Hrubá stavba za jeden den

Od chvíle, kdy budoucí majitelé potvrdili svou objednávku, již vše probíhalo velmi rychle. Po měsíci obdrželi zdarma upravený projekt a za tři a půl měsíce byl dům hotov. „Přestože se zdá doba výstavby krátká, mohla být ještě výrazně kratší, nebýt problémů s přípojkou inženýrských sítí," upřesňují majitelé. „Samotná hrubá stavba totiž stála za jediný den."


Interiér je laděn v podzimních tónech převážně čokoládové, béžové a oranžové, jejichž protipólem je světlé dřevo nábytkového vybavení. Sjednocujícím barevným prvkem je jak kamenný obklad krbu, tak tapety s výraznými vzory v obývací a jídelní části.

Spokojenost s dispozicí

Dispozice domu je rozdělena na dvě zóny - společenskou, kterou tvoří obývací, jídelní a kuchyňská část, a na soukromou s pokoji rodičů a dětí. Dělítkem mezi oběma zónami je vstupní chodba, koupelna a technická místnost, která je zároveň zázemím pro topný systém i prádelnou.

Dominantním prvkem společenské části interiéru jsou velká okna, která ho přirozeně propojují se zahradou. Namísto dvojitého komína má dům pouze jednoduchý komínpro vnitřní krbové těleso. Z kryté terasy s plánovaným venkovním krbem vznikne v budoucnu zimní zahrada.

Ani po třech letech užívání by majitelé na svém domě nic neměnili, neboť byl plánován už od počátku s odpovídajícím počtem pokojů a dostatečnou společenskou plochou pro budoucí čtyřčlennou rodinu „Pouze vybavení interiéru dozná drobných změn, až děti dosáhnou věku, kdy už nehrozí velké poničení některých vybavovacích předmětů," dodávají s úsměvem majitelé.


Jídelna ladí barvami i materiálem s kuchyní. Francouzské okno vede na krytou terasu, kam se za hezkého počasí přesouvá rodinné stolování.

ZAUJALO NÁS

Za odběr elektrické energie včetně vytápění a dalších souvisejících plateb za vodu zaplatí rodina maximálně 3 000 Kč měsíčně. Dům se díky tepelněizolačním vlastnostem obvodových stěn ze sedvičových dílů se součinitelem prostupu tepla max. 0,19 W/m2K řadí do kategorie nízkoenergetických staveb. Skladba stěny zajišťuje i výborné zvukověizolační vlastnosti a odpovídá požární odolnosti 30 min. KVH hranoly dávají krovu větší rozměrovou stabilitu a konzistenci oproti trámům z masivu, které stále „pracují".


Kombinace dezénu a dýhy wengé a bílého laku s vysokým leskem vytváří elegantní až luxusní dojem.

Dobrá rada majitele

„Nechali jsme si od dodavatele projektu poradit i při hledání dodavatele stavby, a to se určitě vyplatilo. Na základě dlouhodobé spolupráce nám společnost G Servis doporučila firmu Natur House, která se specializuje na výstavbu nízkoenergetických dřevostaveb ze sendvičových dílů a je držitelem certifikace VVÚD Praha s. p. Výstavba byla sjednána na klíč, což nám ušetřilo starosti. Když se na stavbě něco přihodí, firma to hned spraví a nemusí se nic řešit reklamacemi. Výhodou je také od počátku pevně daná cena, cožvje lepší pro vyřizování hypotéky."

TECHNICKÉ ÚDAJE

Užitná plocha: 103,4 m2

Zastavěná plocha: 119,1 m2

Konstrukční řešení: přízemní dřevostavba na betonové základové desce, obvodové i vnitřní příčky a stropy montované ze sendvičových dílů na bázi dřeva s rámovou konstrukcí z lepených hranolů, celková tloušťka vnější stěny cca 26cm (součinitel prostupu tepla max. 0,19 W/m2K), izolace protipožární čedičová vata, fasáda bílá omítka v kombinaci s lícovými obkladovými pásky

Střecha:
krov KVH, střešní krytina betonová taška Bramac

Výplně otvorů: okna plastová s izolačními dvojskly, předokenní rolety s elektrickým pohonem, vchodové dveře plastové částečně prosklené, interiérové dveře Sapeli

Vytápění: elektrokotel Proterm rejnok, radiátory, krb s krbovou vložkou, horkovzdušné rozvody do všech místností včetně předsíně

Cena stavby: 2 850 000 Kč bez DPH

Text: Zuzana Ottová, Foto: Robert Virt (časopis Můj dům - www.mujdum.cz)


Zeptejte se