Můj G SERVIS

Sjednat schůzku

YouTube
Facebook
Odebírat novinky
Objednat tištěný katalog
Stáhnout mobilní aplikaci

QR kódy


Co jsou to QR kódy a jak je používat

Potřebujete se rychle dostat k informacím? Tak k tomu právě slouží QR kódy! Jde o zcela nový, další a velmi pohodlný nosič informací. Že nevíte, o čem je řeč? Určitě jste si už všimli záhadných "černobílých čtverečků", s nimiž se setkáváte v běžném životě čím dál častěji, a které jsou nově k vidění v našem katalogu. Tyto ikony nesou název QR kódy, což jsou v podstatě nástupci klasických čárových kódů, jež zcela běžně najdete na devadesáti procentech produktů v obchodech.

QR kód ovšem přináší něco navíc, neboť obsahuje o hodně větší množství dat a umožňuje jeho využití prakticky komukoliv. Pokud chcete QR kódy číst, potřebujete k tomu mobilní telefon s fotoaparátem a nainstalovanou čtečkou QR kódů. K instalaci čtečky a zobrazování online obsahu internetových adres se neobejdete bez mobilu vybaveného internetem. Například vizitky a kontaktní informace se Vám však zobrazí i bez připojení. Použití je velmi snadné. Spustíte čtečku, zaměříte QR kód, nascanujete (vyfotíte) ho a na displeji se Vám objeví jeho obsah.

Co všechno se může ve Vašem mobilu zobrazit? QR kódy vykonají skrytý pokyn, a to znamená, že si prostřednictvím mobilu můžete prohlédnout informace o domech spolu s obrázky, načtete si webovou stránku, získáte kontakt na zákaznickou linku, bezplatně si sjednáte konzultaci s projektantem, objednáte projekt, dozvíte se o zajímavých akčních nabídkách atd.

Vyzkoušejte sami, jaké množství různorodých informací mohou QR kódy skrývat.

Návod na instalaci čtečky QR kódů do Vašeho mobilu

Čtečka QR kódů je program ve Vašem mobilu, který umí nascanovat QR kód prostřednictvím fotoaparátu a zajistí, že informaci rozkóduje a zobrazí. Nejznámější čtečkou QR kódů je bezpochyby Kaywa reader, která je zdarma ke stažení na webu výrobce. Jedná se o dva soubory, které přes USB kabel, bluetooth nebo wi-fi stáhnete z PC do mobilu a jednoduše nainstalujete. 

Další čtečkou, kterou si můžete stáhnout, je Neo reader, jenž je dostupný přímo přes mobilní internet. Na trhu se nedávno objevila také čtečka Seznam v české verzi. QR čtečka dokáže uložit kontakt, načíst webou adresu a vykonat další pokyny, které jsou obsažené v kódu.

Nejpoužívanějšími operačními systémy jsou aplikace IOS a Android. IOS je spojený s telefony iPhone a Android s mobily Samsung, HTC atd. Čtečku iPhone QR Readerpro operační systém IOS si nejsnáze zdarma stáhnete z AppleStore.com, kam stačí zadat do vyhledávače pojem QR a pak už si jen zvolit program, který si do mobilu nainstalujete. V případě systému Android je postup obdobný. Jediným rozdílem je, že budete čtečky QR kódů hledat na stránkách AndroidMarket.com. Další oblíbenou a univerzální čtečkou QR kódů je QuickMark, která je k dispozici pro spoustu typů mobilních telefonů s operačním systémem Windows Mobile nebo Symbian. Na Quickmark webu vyberete tip mobilního telefonu nebo operační systém a čtečku si zdarma stáhnete.

Čtečku QR kódů můžete využívat například v mobilech HTC, Apple iPhone, Nokia, Samsung, Acer, Palm, Asus a dalších zařízeních typu smartphone.

Pozn.: Nezapomeňte vzít na vědomí, že je fotoaparát ve Vašem mobilu vybavený pevným zaostřováním, a tak se může stát, že nebude v reálném čase fungovat za všech podmínek. Při snímání kódů je potřeba dostatek světla a udržení přístroje v klidu.


Zeptejte se