Můj G SERVIS

Sjednat schůzku

YouTube
Facebook
Odebírat novinky
Objednat tištěný katalog
Stáhnout mobilní aplikaci

Mýty o pasivních domech


Stejně jako o všem novém a převratném, kolují i o pasivních domech nejrůznější mýty a nepravdivé informace. Podívejme se na některé z nich.

1. MÝTUS: V PASIVNÍM DOMĚ NEJDOU OTEVÍRAT OKNA

Okna v pasivních domech mohou být libovolně otvíravá. Tím, že je neustálý přísun čerstvého vzduchu zajištěn vzduchotechnickou jednotkou, nemají uživatelé potřebu okna otevírat. Často se volí některá okna fixní, což se příznivě projeví v pořizovací ceně okna a zároveň zvyšuje tepelně izolační vlastnosti okna. V letním období je možné samozřejmě větrat okny bez využití řízeného větrání. 

2. MÝTUS: PASIVNÍ DOMY JSOU POUZE DŘEVOSTAVBY

Pasivní domy jsou zděné, železobetonové, dřevěné panelové, dřevěné skeletové, ... Materiál, ze kterého lze postavit pasivní dům, je prakticky neomezený. Výběr je především na samotném stavebníkovi. 

3. MÝTUS: V PASIVNÍM DOMĚ JE KLIMATIZACE

Veřejnost i "odborníci" často zaměňují klimatizaci za řízené větrání. Klimatizace v našich klimatických podmínkách není u dobře navrženého domu potřebná. 

4. MÝTUS: V PASIVNÍM DOMĚ JE PRŮVAN OD VZDUCHOTECHNIKY

Průvan v domě nevzniká, a to právě díky těsnosti stavby a vzduchotechnice. Proudění vzduchu se vždy navrhuje tak, aby probíhalo necitelně a neslyšně. 

5. MÝTUS: V PASIVNÍM DOMĚ JE NEVZHLEDNÉ POTRUBÍ OD VZDUCHOTECHNIKY

Potrubní rozvody jsou schované v podhledech nebo v podlaze a nijak tak nenarušují interiér (pokud si obyvatelé nepřejí potrubí přiznat jako vhodný interiérový doplněk). 

6. MÝTUS: V PASIVNÍM DOMĚ JE TÉMĚŘ STERILNÍ PROSTŘEDÍ SNIŽUJÍCÍ IMUNITU OBYVATEL

Imunita obyvatel není nijak poznamenána životem v pasivním domě. V létě nebrání nic tomu vypnout vzduchotechniku, otevřít všechna okna dokořán a užívat si pylové sezóny naplno. Pokud však budou mít obyvatelé alergii na pyl, uvítají možnost využití různých filtrů (drobné částice, prach, pyl...). Obyvatelé žijící v pasivních domech netrpí v takové míře civilizačními chorobami, cítí se v domě dobře, daleko lépe spí, jsou svěžejší a výkonnější. O toto se stará zejména neustálý přísun čerstvého vzduchu ať ve dne či v noci. 

7. MÝTUS: OVLÁDÁNÍ SYSTÉMU VĚTRÁNÍ A VYTÁPĚNÍ JE SLOŽITÉ 

Ovládání je velmi snadné a intuitivní. Jsou různé způsoby ovládání - od inteligentní domácnosti, po krabičku velikosti pokojového termostatu se čtyřmi tlačítky: ON/OFF - malá intenzita větrání - normální intenzita větrání - velká intenzita větrání. 

8. MÝTUS: V REKUPERAČNÍ JEDNOTCE SE MUSÍ POŘÁD MĚNIT FILTRY, KTERÉ JSOU DRAHÉ 

Filtry se mění dle míry znečištění v dané lokalitě. Průměrně se filtr mění jednou za půl roku. Cena filtru se pohybuje okolo 100 Kč. 

Čtěte také... 
Proč se rozhodnout pro pasivní dům
Proč jsou pasivní domy tak úsporné 
Typové pasivní rodinné domy 
Typové pasivní rodinné domy G SERVIS 
Individuální pasivní rodinné domy 
Hlavní rozdíly oproti klasickým domům 
Větrání pasivního domu 


Zeptejte se