Můj G SERVIS

Sjednat schůzku

YouTube
Facebook
Odebírat novinky
Objednat tištěný katalog
Stáhnout mobilní aplikaci

Apollo s podkrovím - TOP dům 2005


Obytné podkroví se stane plnohodnotným prostorem pro bydlení, pokud bude mít zajímavý interiér s dostatkem denního světla a čerstvého vzduchu a prostřednictvím střešních oken i kontakt s vnějším prostředím.

Společnost Velux již řadu let pomáhá na svět novým projektům rodinných domků. Letos upoutal katalogový dům Apollo, jehož autorem je ing. arch. Jan Hrabal, i odbornou porotu. V návrhu podkroví je použito vertikální okno v kombinaci se střešním oknem. Toto poměrně neobvyklé řešení není příliš známé a pro autora bylo zajímavé vyzkoušet možnosti jeho použití na menším bytovém objektu z funkčního i estetického hlediska.

Prostor a výhled

Při použití vertikálních oken lze zvýšit nadezdívku podkroví a zároveň tak zvětšit využitelný prostor podkroví při zachování nerušeného výhledu. Této výhody bylo využito v návrhu dispozičního řešení, současně se ale „vertikály“ uplatňují jako architektonický prvek ve fasádě, zajímavě pak působí zejména okna sdružená do sestav. Právě vertikální okna je vhodné dávat do sestav i proto, aby nebyla střecha příliš často přerušována, což kromě estetické stránky ovlivní i počet svodů od okapů. Kombinace vertikálního a střešního okna nabízí zajímavé možnosti při ztvárnění objektu – ať už elegantní vyřešení výhledu z oken při vysoké nadezdívce, nebo naopak uplatnění vyšší nadezdívky podkroví nebo netradiční a zajímavé působení v interiéru i ve fasádě. Navíc se jedná o atestované řešení a velmi dobrý způsob, jak maximálně využít celý vnitřní prostor domu. „Při navrhování se vždy snažím o soulad kvalitního dispozičního, hmotového a materiálového řešení a o zachování rozumné ceny. A také se snažím detailně porozumět přáním a potřebám investora. Ovšem dům by měl mít vždy ještě něco navíc – třeba zajímavé prostorové řešení, netradiční detail, neobvyklé materiály, něco, co vytvoří jedinečnou atmosféru,“ vyznává se autor projektu oceněného domu.

Projekt domu byl vytvářen s ohledem na koncového uživatele. O to víc potěšilo přihlašovatele ocenění odborné poroty. Zajímavá kombinace okenních otvorů v podkroví je jistě inspirativní prvek hodný následování v dalších projektech a realizacích. Jde o velmi dobrý způsob, jak zajistit kontakt interiéru s vnějším prostředím a současně maximálně využít celý vnitřní prostor. Zřejmě i proto byl dům úspěšný právě u odborné poroty.

Inspirativní Apollo

Apollo je dům s jednoduchým dispozičním a konstrukčním schématem, jehož nekomplikovanost se promítá i do ceny. Přestože spadá do menší velikostní kategorie, má v podkroví tři ložnice a jeden pokoj pro hosty (nebo pracovnu). Poměr ceny a užitné hodnoty je na velmi dobré úrovni. Navíc pracovna v přízemí může variabilně fungovat jako technická místnost a sklad. Celkové řešení domu – hmota, dispozice, ztvárnění fasád – to vše se odlišuje od typické produkce typových domů, přitom však v principu vychází z obvyklých materiálových a hmotových schémat venkovských domů.

Apollo je dům moderního architektonického řešení velikostní kategorie 5 + 1 určený pro 4 až 5 osob, se zastavěnou plochou 89 m2 a celkovou užitkovou plochou 127 m2, vhodný do dvoupodlažní okolní zástavby a pro rovinatý popř. mírně svažitý pozemek. Noční klidová část domu o je osazena do podkroví, z boční strany je navrženo suché stání pro vozidlo, které ve variantě může být nahrazeno klasickou garáží. Dům je možné částečně nebo úplně podsklepit. Dispoziční řešení je k dispozici i v zrcadlovém obraze.

Projekt Apollo obdržel ocenění Top dům 2005 v kategorii do 130 m2 podlahové plochy, které mu v anketě časopisu Dům a zahrada udělila devítičlenná porota složená převážně z řad architektů za dispoziční řešení, využití podkroví a celkovou architekturu. Navázal tak na loňské ocenění udělené porotou praktikujících stavebníků jiného domu se střešními okny Velux, který svým odlišným stylem upoutal běžné uživatele. Rodinný dům Apollo je společným projektem společnosti Velux Česká republika a společnosti GSERVIS CZ.

Zdroj: Nové bydlení (12.1.2006)


Zeptejte se