Můj G SERVIS

Sjednat schůzku

YouTube
Facebook
Odebírat novinky
Objednat tištěný katalog
Stáhnout mobilní aplikaci

Dost místa pro všechny (listopad 2008)


JAK SE ŽIJE V DOMĚ, KTERÝ PŘED NĚKOLIKA LETY ZÍSKAL OD TOHOTO ČASOPISU TITUL TOP DŮM

Martin Klíma | Foto Velux

IDEÁLNÍ BYDLENÍ SI KAŽDÝ PŘEDSTAVUJEME JINAK. NĚKDO DÁVÁ PŘEDNOST ROMANTICKÉ SAMOTĚ U LESA, JINÝ TOUŽÍ PO RUCHU VELKOMĚSTA, JEDEN CHCE MODERNÍ BYT, DRUHÝ FUNKCIONALISTICKOU VILU A TŘETÍ TŘEBA BAROKNÍ PANSKÝ STATEK. PŘEDSTAVY O IDEÁLNÍM BYDLENÍ NAŠICH DNEŠNÍCH HOSTITELŮ SE DO SOUČASNÉ PODOBY VTĚLENÉ DO ÚHLEDNÉHO DOMKU VYVÍJELY POSTUPEM LET.

Rodinný dům ApolloRodinný dům Apollo

Jako mladí manželé přišli z jižních Čech do Prahy za prací. Po letech střídání podnájmů zakotvili se dvěma malými dětmi v panelovém bytě na sídlišti a v duchu spřádali plány na velkorysejší domov. Protože kromě dětí s nimi domácnost sdíleli i dva majestátní kocouři, po čase dospěli k názoru, že všichni potřebují k životu zahradu, a tak začalo období shánění vhodné nemovitosti poblíž hlavního města. Volba padla na městečko v Posázaví, které zaujímá strategické místo jak pro denní cesty do zaměstnání, tak na rodný jih republiky. A tak zde rodina koupila před deseti lety starší domek, který nejprve využívala jako chalupu pro víkendové pobyty, ale časem i pro trvalé bydlení. Když po nějaké době začali majitelé uvažovat o nezbytné rekonstrukci, nechal si pán domu zpracovat kalkulaci a zjistil, že nutné náklady se téměř vyrovnají výdajům za postavení domu nového. To rodinu přimělo k přehodnocení dosavadních plánů. Starý domek prodali a ve stejné obci si zakoupili stavební parcelu v okrajové části s plánovanou novou výstavbou a jako jedni z prvních se zde pustili do díla.

Střešní okna podmínkou

Protože neměli představu, jakým architektonickým směrem se novostavby na sousedních pozemcích budou ubírat, zvolili nakonec s ohledem na původní charakter obce, tradiční dvoupodlažní dům se sedlovou střechou a jednoduchým obdélníkovým půdorysem. Z bohaté nabídky typových projektů si vybrali menší, ale kompaktní rodinný dům Apollo od společnosti GSERVIS, který vznikl ve spolupráci se společností VELUX Česká republika. Na exteriéru domku na první pohled zaujmou fasáda obložená lícovými cihlami a sestava střešních oken VELUX.

Apollo
Velkoryse prosklené podkroví bylo také jedním z hlavních důvodů, proč se majitelé pro stavbu zrovna podle tohoto projektu rozhodli. Ve svém předchozím domě totiž měli v podkrovních místnostech vikýře, se kterými nebyli příliš spokojeni. Proto když se rozhodovalo o podobě jejich nového domu, jedno z hlavních kritérií bylo: žádné vikýře, ale jen dostatek kvalitních střešních oken! A tento požadavek splňuje zvolený dům stoprocentně. V podkroví se nachází sedm dvojic kyvných střešních oken typu GGL a doplňkových svislých oken typu VFE. Dále tři samostatná kyvná střešní okna GGL různých velikostí. Střešní okna jsou vybavena venkovními markýzami, které chrání podkroví před přílišným sluncem a přitom neomezují výhled ven. Z vnitřních doplňků si majitelé pro střešní okna vybrali zastiňovací rolety, které se jednoduše ovládají a příjemně rozptylují denní světlo v místnostech.

Barvy pro dobrou náladu

To, že barvy vládnou celému domu a dotváří tak příjemné prostředí je patrné hned při vstupu. V přízemí domu se nachází vstupní chodba s vestavěnou skříní v meruňkové barvě, toaleta s koupelnou s výraznější oranžovou výmalbou, ve které se dají po příchodu ze zahrady sprchovat i čtyřnozí členové rodiny, technická místnost, spižírna a prostorná kuchyň propojená s jídelním koutem a obývacím pokojem v příjemném žlutém odstínu. Obě zóny zároveň propojuje i odděluje obestavěná krbová vložka, průhledná z obou stran místností. Rafinovaným způsobem tak ”kryje záda“ modernímu jídelnímu stolu se židlemi, u kterého se pohodlně nají šest osob. Z přízemí do prvního patra vede schodiště se zábradlím v nerezové úpravě, které přisvětlují dva tubusové světlovody VELUX. Osvětlují tak přirozeným denním světlem původně temný prostor nad schody, kam by se střešní okno umisťovalo jen velmi obtížně. Z horní centrální chodby ve ”sluneční“ barvě se vchází do třech pohodlných podkrovních ložnic a koupelny. Chodba je osvětlena střešními okny VELUX, pod nimiž jsou po celé délce místnosti umístěny praktické skříňky na šaty a nezabírají tak prostor v obytných místnostech. Prostorná ložnice rodičů se nachází ve středu podkroví a dominují jí meruňkové tóny. Na protilehlých stranách mají své pokoje dnes již dospělý syn a dcera. V dívčím pokoji se uplatnila velmi moderní lila barva, která zdobí i vhodně zvolené bytové doplňky. Naopak v pokoji syna převládají ”klučičí“ světle modré odstíny.

Rodinný dům ApolloRodinný dům ApolloRodinný dům Apollo

Jak se žije s vítězem

Dům Apollo, který jsme navštívili, si díky svému praktickému řešení i estetické hodnotě, jež nabízí, vybojoval nejen přízeň stavitelů, ale i odborné veřejnosti. V soutěži tohoto časopisu získal první místo v kategorii Top Domy 2005. A jak se s vítězem žije rodině Procházkových? „Báječně,“ říká majitel domu. „Ačkoliv stavbu provázely různé problémy, jenž vyústily až v půlroční skluz oproti původnímu harmonogramu, dnes jsme rádi, že jsme do toho šli. Po zkušenostech s bydlením v paneláku a starém domku, splnila novostavba všechny naše představy o pohodlném, moderním a hezkém bydlení.“

Rodinný dům ApolloRodinný dům Apollo

Zdroj: DŮM a zahrada (Listopad 2008)


Zeptejte se