Můj G SERVIS

Sjednat schůzku

YouTube
Facebook
Odebírat novinky
Objednat tištěný katalog
Stáhnout mobilní aplikaci

Dům roku 2010 – výsledky soutěže


LETOŠNÍHO JUBILEJNÍHO PATNÁCTÉHO ROČNÍKU SOUTĚŽE SE ZÚČASTNILO 36 RODINNÝCH DOMŮ V KATEGORII INDIVIDUÁLNÍ DOMY A 22 RODINNÝCH DOMŮ V KATEGORII TYPOVÝCH STAVEB A DEVELOPERSKÝCH PROJEKTŮ. PŘINÁŠÍME INFORMACE O TOM, JAKÉ DOMY SE NEJVÍCE LÍBILY ČTENÁŘŮM A JAK ROZHODLA ODBORNÁ POROTA.

Odborná porota

Odborná porota pracovala ve složení Adam Lenc, předseda, Hynek Paťorek, ředitel redakcí společnosti Business Media CZ, architekt Vladimír Balda, Michal Wernisch, šéfredaktor časopisu Můj dům, Milena Sršňová, šéfredaktorka časopisu Stavba, Petr Saulich a Jitka Pálková, redaktoři časopisu M“j dům a Rodinný dům.

SLOVO POROTY

Adam Lenc:
Jak v předcházejících ročnících, tak i v tom letošním je opět vidět, že se dost stavebníků spolu se svými architekty snaží jít svou vlastní cestou. Doufám tedy, že jich do budoucna bude jen přibývat a všem v současné ne úplně příznivé ekonomické situaci přeji, aby bylo vůbec co stavět.

Hynek Paťorek:
Tento ročník ankety se vyznačoval velkým množstvím dobrých domů za rozumné ceny, takže rozhodování bylo opravdu těžké. Příjemným překvapením pro mě bylo velké množství nominovaných dřevostaveb. Jak se zdá, tak i Češi berou tento ve světě oblíbený materiál na milost. Věřím, že to není pouze dočasný efekt, ale že se i v příštím roce najdou stavitelé, kteří upřednostní dřevěný dům před klasikou.

Vladimír Balda:
Hodnocení rodinných domů patří, podle mého názoru, mezi nejtěžší ze všech myslitelných typů staveb. V každém domě se více či méně projeví individualita investora a s ní spojené požadavky. Proto je tak těžké stavby rodinného bydlení posuzovat bez bližší znalosti kontextu vzniku domu. Soubor staveb v kategorii individuální domy mě příjemně překvapil svojí kvalitou, ale i šíří záběru, jaké jen může rodinné bydlení nabízet.

Většinou jsem mezi soutěžními realizacemi nalezl promyšlené dispozice a soudobý vzhled, a to zejména u menších staveb nebo tam, kde je dům současně místem výkonu povolání stavebníka. Právě u rodinných domů s omezeným zadáním a rozpočtem je vidět pozitiva měnícího se pohledu stavebníků na profesi architekta. I investoři disponující omezenými prostředky svěřují návrh do rukou architekta s tím, že od něho očekávají nejlepší možné řešení v rámci svých finančních možností.

U většiny domů v soutěži je poukazováno na jejich energetickou úspornost, ale ne vždy se daří doplňující technologie vhodně architektonicky začlenit. Slabší stránkou některých soutěžních domů bylo nekoncepční řešení interiéru. Často uměřené a vyvážené řešení exteriéru kontrastuje interiérem domu. Zde se možná projevuje nezdravé „sebevědomí“ stavebníků nabyté při stavbě, které vede k dotváření vnitřních prostor bez přihlédnutí k názoru architekta. Valná většina typových domů přihlášených do soutěže přináší pouze neaktuální pohled na rodinné bydlení plný klišé s pseudoodkazy do minulosti. Domy, které by měly především nabízet univerzální a ekonomicky dostupné řešení rodinného bydlení, mají často nedomyšlené dispozice s pod nebo předimenzovanými místnostmi. V touze po zdání individuálnosti obsahují architektonicky i stavebně problematické prvky a tvary. Mnohé z nich jdou svými vlastnostmi proti současným trendům šetření energiemi, tolik důležitými pro valnou část stavebníků.

Michal Wernisch:
Byl jsem potěšen že se v letošním roce potvrdila tendence z minulých ročníků soutěže – totiž stále zřejmější příklon stavebníků ke skutečně kvalitní architektuře. Je prostě skutečně z čeho vybírat aniž by porotce musel zapřít sám sebe. Favoritem byl pro mě v individuálních projektech jednoznačně dům s označením I07 (ing. arch. Tomáš Bindr a ing. arch. Jan Zelinka), u typových projektů pak dřevostavba společnosti MS HAUS, s. r. o. (T05).

Petr Saulich:
Mými favority v individuálních projektech byly od samého počátku – kvůli osobitému a působivému „rukopisu“ autorů - tři domy: I 07, I 14 a I 35. Dva z nich stojí na pomyslné bedně, jeden získal zvláštní cenu. Mnohem složitější jsou typové projekty, kde jsem fandil T 05 a T 08. Trefil jsem „bronz“, což je padesátiprocentní úspěch. Co víc si, vlastně spíše tvůrcům a hlavně majitelům domů, přát?

Milena Sršňová:
Zaujaly mě více než tři, respektive čtyři nakonec oceněné domy. Prota si samozřejmě všímá realizací, které jsou zvláštní, výjimečné, ryze individuální a neopakovatelné. Je to její úloha. Hlavní síla architektury rodinných domů včšak podle mě spočívá ve stavebně dobře provedených domech, v nichž je investor šťasten a spokojen. Štěstí, jak většinou víme, nespočívá v „novém“ nebo „neobvyklém“. Není v použitém materiálu, nezávisí na ceně domu a nevyplývá ani z výrazu stavby, ať už by byl moderní, nebo tradiční.

Jitka Pálková:
Zastoupení domů v soutěži charakteristickým způsobem odráží situaci a trendy ve výstavbě rodinných domů u nás. Potěšitelný je rostoucí podíl kvalitní architektury, a to i v poměrně dostupné cenové kategorii, a rozvoj do nedávna u nás opomíjených dřevostaveb. K mým favoritům patřily dům architektů Jana Jehlíka a ateliéru 3 + 1 architekti, stejně jako domy architektů Tomáše Bindra, Pavla Mudříka a Tomáše Klance, které se vyznačují nápaditostí a individuálním přístupem.

Hlasování odborné poroty

Kategorie Individuální domy

  

Realizaci, která se výrazně vymykala celkově poměrně vyrovnané úrovni soutěže, porota ocenila Zvláštní cenou.

První místo získal dům se soutěžním označením I16, který navrhl architekt Jan Jehlík ve spolupráci s ateliérem 3 + 1 architekti. Porota ocenila nápadité ryze moderní architektonické řešení vycházející z konceptu energeticky úsporné dřevostavby, vhodné pro běžnou čtyřčlennou rodinu.

Na druhém místě se umístil dům se soutěžním kódem I07, který moderním způsobem zpracovává architektonické principy tradičních venkovských stavení a harmonicky souzní s prostředím malé vesnice ve Slezsku. Autoři Ing. arch. Tomáš Bindr, Ing. arch. Jan Zelinka.

Třetí místo si vydobyl dům s označením I35, postavený podle návrhu architekta Tomáše Klance. Originální forma se pojí s promyšlenou dispozicí a propracovaným technickým řešením, které spočívá v kombinaci dřevěné a zděné konstrukce.

Zvláštní cenu získává dům se soutěžním kódem I14 (autor Ing. arch. Luděk Rýzner). Stavba, která převyšuje rámec běžného českého standardu, se vyznačuje mimořádně harmonickým souzněním s přírodním prostředím, vysokou mírou obytného komfortu a originálním konstrukčním know-how. ocenila střízlivý koncept poskytující solidní standard, variabilitu a vhodnost do českého prostředí.

Kategorie typové domy

Na prvním místě se umístil komplex řadových bytových domů v Lánech u prahy, který realizovala společnost real Invest Franc (soutěžní kód T06). Porotu oslovila účelná a vytříbená moderní architektura a zároveň zodpovědný přístup developera, který v této lokalitě vytváří urbanisticky kvalitně řešený obytný celek.

Druhou cenu získává typový dům trend z řady Classic (dodavatel Canaba, a.s., soutěžní kód T03). Praktická dispozice se pojí s jednoduchým tradičním tvarem a s moderními architektonickými prvky. Dům se dobře hodí do každého prostředí.

Třetí místo obsadila přízemní dřevostavba společnosti MS HaUS, s.r.o., která soutěžila pod označením T05. Porota ocenila účelné dvougenerační uspořádání a jednoduchý architektonický výraz.

Hlasování čtenářů

Kategorie typové domy

První místo, nejvyšší počet čtenářských hlasů a titul Dům roku 2010 získal rodinný dům Trend z řady Classic od společnosti CANABA , a.s., který soutěžil pod označením T03. Blahopřejeme!

Na druhém místě se umístil dům Atlantis se soutěžním kódem T07, postavený podle projektu společnosti GSERVIS CZ, s.r.o.

Třetí pozici zaujal typový dům Klasik 6-A (soutěžní kód T10). Dodavatelem je společnost CENTRA L GROUP, a.s.

Kategorie Individuální domy

První místo v čtenářské anketě získává dům s označením I01, postavený podle návrhu architekta Davida Krause.

Druhý nejlepší v této kategorii je dům se soutěžním kódem I32, realizovaný v rámci programu POROTHERM DŮM Wienerberger, navrhl architekt Radko Pavlacký.

Na třetím místě se umístila stavba architektů Tomáše Bindra a Jana Zelinky (soutěžní kód I07).

Čtenářská SMS soutěž

Také v letošním roce anketu provázela čtenářská SMS soutěž o hodnotné ceny. Poukázku na nákup zboží ve studiu SIKO koupelny v hodnotě 50 000 Kč získal Darek Skříček. Blahopřejeme!

Zdroj: MŮJ DŮM 03/2010


Zeptejte se