Můj G SERVIS

Sjednat schůzku

YouTube
Facebook
Odebírat novinky
Objednat tištěný katalog
Stáhnout mobilní aplikaci

Ještě chata, nebo už dům?


TEXT: Zuzana Ottová  Foto: Robert Virt / Můj dům ČERVEN 2011

Ještě chata, nebo už dům?

Rodinný dům postavený podle projektu společnosti G Servis CZ má pro své majitele dvojí status vycházející z jejich rozdílných přání. Je zároveň domem k trvalému bydlení i k rekreaci.

Cesta k rodinnému domu vedla pro manžele středního věku oklikou od nájemního bytu v Praze přes podnikový v Kladně. Po odchodu dětí z domova se jejich názory na bydlení rozdělily, muž chtěl chatu, žena odmítla starost o dvě domácnosti. Dnešní pán domu, který nikdy v rodinném domě bydlet nechtěl, si dal jako podmínku velkou zahradu, kde bude jedna část okrasná a v druhé bude zóna pro posezení, grilování apod. Záhy došlo na kompromis, v němž se ideálně spojily všechny plusy stálého i rekreačního bydlení, a majitelé by už neměnili.

Typově i podle vlastních představ

Přes internet našli společnost G Servis CZ, s.r.o., jejíž projekty rodinných domů jsou navrženy pro výstavbu konstrukčním systémem Ytong nebo Porotherm. Z nabídky si vybrali projekt rodinného domu Bungalow 5, který se řadí do střední velikostní kategorie a v dispozičním řešení je od sebe oddělena denní a noční část. Projektanti na jejich přání upravili dispozici na centrální obytný prostor, ložnici, šatnu, koupelnu, WC a pokoj pro dospělé děti, které přijíždějí na návštěvu. Další obytný prostor poskytuje rodině za hezkých dnů krytá terasa u domu či posezení v zadní části zahrady u venkovního krbu. K parkování slouží garážové stání s dřevěnou konstrukcí, korespondující s dřevěnými prvky domu (bylo rovněž realizováno podle projektu společnosti G Servis CZ, s.r.o.).

Na základě vlastního výběrového řízení zvolili investoři pro realizaci firmu Pro-stavig, která se společností G Servis CZ spolupracuje jako dodavatel staveb, což jim garantovalo kvalitní výstavbu. Objednali si dodávku na klíč včetně komínu pro krb, garážového stání a plotu. Kompletní realizace, počínaje výkopovými pracemi, trvala pouhých sedm měsíců.


1, 3 Přízemní bungalov opticky zmenšuje přesahující střecha. Stropy jsou s ohledem na členitost a tíhu střechy železobetonové, jako střešní krytina je použita betonová taška Bramac

2
Terasa ve vnitřním rohu domu je krytá přesahující střechou, takže ji lze využívat převážnou část roku. Plastová okna mají z exteriéru tmavě hnědé zbarvení, z interiérové strany jsou neutrálně bílá

4 Garážové stání s dřevěnou trámovou konstrukcí stojí samostatně v rohu parcely. Byly použity stejné prvky a nátěry jako na zastřešení domu

Změny vytvářejí opravdový domov

Aby majitelům dům vyhovoval k plné spokojenosti, přizpůsobili projekt svým požadavkům. První změny se však týkaly snížení nákladů na vytápění. Celá stavba má vyšší zateplení oproti standardu. Na vnější stěny byl použit polystyren 100 mm, na střechu 220 mm. Nad venkovní terasou je ponechán přiznaný krov.

Další větší změny se týkaly dispozičního řešení. V kuchyni došlo k přesunu okna na boční stěnu. Spíž se posunula z rohu kuchyně ke vstupu do místnosti. Zrušením příčky mezi kuchyní a obývacím pokojem vznikl velký obytný prostor s kuchyňskou linkou do „L“, kterou si pán a paní domu rozdělili na dvě ideální poloviny – každý má své gastronomické království. Do středu obytné části se vešel vskutku rozměrný stůl, u něhož se příležitostně schází celá dvanáctičlenná rodina. Hygienické zázemí se přesunulo ke vstupu do domu, a tím bylo možné přistoupit k dalším úpravám a vytvořit ložnici s přilehlou praktickou šatnou.
5 Kuchyň má příjemnou teplou korkovou podlahu a je vybavena velkorysou rohovou linkou s výrazným dubovým dezénem

6, 7 Zrušením příčky mezi kuchyní a obývacím pokojem získali majitelé domu velký společný obývací prostor, průchozí na krytou terasu. Interiér kromě krbu otepluje také dubová plovoucí podlaha a dubový nábytek

 8 Bílou koupelnu osvěžila barevná mozaika RAKO

Půdorys typového domu Bungalow 5

 Zeptejte se