Můj G SERVIS

Sjednat schůzku

YouTube
Facebook
Odebírat novinky
Objednat tištěný katalog
Stáhnout mobilní aplikaci

Když ve svém, tak po svém (9/2006)


Někdy se vám dům zalíbí na první pohled, aniž to můžete racionálně zdůvodnit, a někdy proto, že splňuje vaše očekávání a představy.

Premier 140

Tak tomu bylo i v případě manželů, jimž se zalíbil prostorný typ rodinného domu Premier 140 z nabídkyspolečnosti G-SERVIS CZ. Jedná se o třípodlažní stavbu kompaktního tvaru s půdorysem do písmene L, jejíž součástí je i garáž. Dům má pohodlné podkroví pod sedlovou střechou, zakončenou nad štíty polovalbami, jež zastřešují lodžie. Manželům se líbilo i charakteristické zajímavé řešení vstupu - ten se nachází ve vnitřním úhlu mezi oběma křídly stavby a zastřešuje ho malý balkon, na který se vstupuje vikýřem z podkrovní haly.

Otevřené možnosti

„Oslovila nás především celková koncepce domu, velkorysé a pohodlné vnitřní uspořádání a také vnější vzhled, který jsme se snažili zachovat. O řadě dílčích detailů jsme však měli své vlastní představy. Výchozí typový projekt Premier 140 je naštěstí koncipován s nadhledem a umožňuje individuální úpravy, takže každému klientovi vyjdou projektanti vstříc,“ vysvětluje majitel domu. Objekt je oproti původní verzi zrcadlově převrácen. Zimní zahrada se zvětšila, rozměrnější je i vikýř u horní haly a balkon, který k němu přiléhá a zastřešuje vstupní prostranství. Viditelnou změnou jsou i oblouková nadpraží stavebních otvorů. „Chtěli jsme plný oblouk, ale památkáři byli neoblomní - povolili jen oblouky segmentové s tím, že pouze ty jsou v lokální venkovské zástavbě obvyklé,“ říká náš hostitel. Vnitřní uspořádání se částečně změnilo v patře. Ve velké manželské ložnici vznikly za příčkou šatna a malá koupelna, pojatá jako pánská šatna. Separace dámské a pánské převlékárny se ukázala jako šikovné řešení. „Zjistili jsme, že zmizela jedna z obvyklých příčin sporů,“ chválí si manželé. Dvě menší ložnice ve druhém křídle domu se spojily v jednu místnost, která poskytuje soukromí studující dceři. Zbylá část příčky dělí prostor na dvě zóny - pracovní a odpočinkovou.

Pohodlí a komfort

Manželé oceňují vynikající tepelně izolační vlastnosti, příjemné vnitřní klima a především prostor a soukromí, který jim dům skýtá. Mohou pozvat na návštěvu řadu přátel, pochvalují si také rekreační možnosti bydlení na venkově - jsou obklopeni příjemnou krajinou, která láká k výletům, mohou vyjít na pěkně zkultivovanou zahradu, vykoupat se ve vlastním bazénu... Panelák nebo bytovka před tím nemůže obstát. „V létě si přece nesednete před panelák na lavičku,není kam jít,“ popisuje paní domu svou letitou zkušenost nájemnice bytového domu. „Chtěli jsme si dopřát komfort na stará kolena,“ usměje se muž.

Technické údaje

Zastavěná plocha*: 191,8 m2
Celková užit. plocha*: 120,2 m2
Konstrukce: základová železobetonová deska, zdivo z cihelných bloků, vnější kontaktní zateplovací systém, omítkový systém, dřevěný krov, betonové tašky
Výplně otvorů: dřevěná okna a vstupní dveře, vnitřní dveře dřevěné s obložkovými zárubněmi; střešní okna
Vytápění: tepelné čerpadlo země-voda (zn. iVt); radiátory a podlahové topení, ohřev bazénové vody
Podlahy: plovoucí - laminátová krytina, keramická dlažba
Náklady: cca 5 mil. korun *) údaje platné pro původní typový dům Premier 140 (bez suterénu)

Zeptali jsme se majitelů

Cítíte po roce v novém domě nějakou potřebu změny?
S novým bydlením jsme velmi spokojeni, ale několik věcí bychom dnes udělali jinak. Především bychom věnovali více místa úložným prostorům, které jsme bohužel poněkud podcenili. Postrádáme podzemní podlaží - je sice součástí typového projektu, ale z úsporných důvodů jsme ho nepostavili. tato „úspora” se nakonec nevyplatila. spodní stavba by se byla dala pořídit za přijatelnou cenu.
Máte nějaký recept, jak stavbu domu na klíč nejúsporněji financovat?
Nechtěli jsme se příliš zadlužit, rychlé rozhodování i průběh samotné výstavby byly vynuceny načasovaným prodejem bytu, potřebným pro financování stavby. Vedle našich úspor pak úvěr představoval jen doplňkovou položku. Vše jsme značně urychlili i tím, že jsme si veškerá povolení na úřadech sami osobně vyběhali.
Na jedné straně jste stavěli úsporně, poté jste vynaložili velkou částku na alternativní vytápění. Vyplatí se to?
Investice přišla celkem zhruba na milion korun. jako zdroj energie slouží tepelné čerpadlo, využívající teplo ze zemního vrtu, topná voda je rozváděna do radiátorů a do podlahového topení v přízemí. Ohřívá také vodu ve venkovním bazénu, což je ekonomicky velmi výhodné. Návratnost se při současných cenách energií pohybuje kolem 10 let. 1, 3 Obývací pokoj s jídelním stolem je propojen se zimní zahradou, která dovoluje komfortní posezení i v zasněžené zahradě 2 Dceřino podkrovní soukromí 4 Dům má samostatnou kuchyň, což manželům ze zkušenosti vyhovuje navzdory současné módě.
 

13 Obývací pokoj s jídelním stolem je propojen se zimní zahradou, která dovoluje komfortní posezení i v zasněžené zahradě 
2 Dceřino podkrovní soukromí 
4 Dům má samostatnou kuchyň, což manželům ze zkušenosti vyhovuje navzdory současné módě

Zdroj: Můj Dům (9/2006)


Zeptejte se