Můj G SERVIS

Sjednat schůzku

YouTube
Facebook
Odebírat novinky
Objednat tištěný katalog
Stáhnout mobilní aplikaci

Na pozvání dodavatele (březen 2005)


Bungalow 80
Bungalow 80
Bungalow 80
Bungalow 80
Kuchyň
Modrý odstín kuchyňských skříněk spolu s dřevěnými úchytkami působí venkovským dojmem
Obývací pokoj
Kachlová kamna v barvě bordó skvěle padnou do připraveného výklenku s průhledem do obývacího pokoje a jsou plně funkční
Koupelna
Zrcadlo v koupelně svým tvarem kopíruje zkosený strop
Dětský pokoj
Dětskému pokoji pestré barvy sluší
Dětský pokoj
Dětský pokoj

Text: Michaela Čapková | Foto: Robert Virt

Dům příjemných setkání.

Krásné okolí rozhodlo o tom, že se mladá rodina rozhodla usadit na neobydleném pozemku u lesa. Pohodlným a útulným domovem se jí stal typový dům Bungalov 80 od firmy GSERVIS.

"Jednoho dne jsme se šli projít a narazili jsme na tohle krásné místo," vypráví svůj příběh majitelka domu. "Okouzlilo nás natolik, že jsme se poptali, jestli se tu neprodávají pozemky. Netušili jsme, že budeme mít takové štěstí a pozemek si opravdu budeme moci koupit. Tehdy tu kolem nebylo nic jiného než louka. Jen je škoda, že podobný nápad jako my měla i řada dalších zájemců o bydlení," dodává s povzdechem.

Komu je dům určen

Manželé si na zakoupeném pozemku představovali dům, do něhož by se pohodlně vešly děti i psi. Speciálním přáním majitelky byl dobrý výhled na venkovní pískoviště. To vše se jim s pomocí firmy G-servis podařilo zrealizovat. Celá stavba trvala jeden a půl roku. U zděné technologie totiž není žádoucí spěchat - dům by měl ještě před nastěhováním "vymrznout". Bungalov 80 patří mezi domy středně velké kategorie, který dokáže spolehlivě uspokojit nároky čtyř- až pětičlenné rodiny. V původním návrhu je částečně podsklepený, ale v našem případě si investor sklepy nepřál. Budova má obytné podkroví a doporučuje se pro rovinatý nebo mírně svažitý terén. Stavba nevyžaduje příliš místa, ovšem pozemek by měl mít dostatečnou šířku. Hlavní vchod může být orientován na sever, severovýchod či severozápad. Firma G-servis nabízí i překlopenou variantu domu, a právě na tuto verzi přistoupil náš investor.

Chce to změnu

Jaké jsou další odlišnosti v řešení exteriéru a interiéru? V původním návrhu byla směrem na jižní stranu plná zeď, místo níž tu vznikla dvě okna. Majitelka domu si také velmi pochvaluje dostatečný přesah střechy, který spolehlivě brání vtíravému letnímu slunci. Hlavní změnou ve srovnání s typovým projektem je absence sklepů. Místo nich si investor nechal z praktických důvodů vybudovat zvláštní vchod z garáže do interiéru. Otočení dispozice domu vytvořilo základ prostoru pro kotel. V kuchyni byly posunuty oblouky u jednotlivých průchodů a podle představ manželů se zúžila a současně protáhla chodba. Změn doznala i koupelna v podkroví: o něco se zmenšila, ale i tak je dost velká, a navíc vznikl prostor pro samostatný záchod. Nad garáž umístila firma na přání majitelky praktickou prádelnu. Po čtyřech letech bydlení by majitelé změnili pouze jedno: nechali by zabudovat podlahové vytápění pod dlaždice v kuchyni, což lze dnes už těžko provést. I pozemek dostál podstatných změn: jeho původně svažitý ráz se na přání investora proměnil v naprostou rovinu. Výškové rozdíly srovnala firma za pomoci malé zídky a našlo se tu i místečko pro venkovní sklípek. Z příjemného posezení na terase je dobře vidět na pískoviště, kde si za pěkného počasí hrají děti - přesně, jak si paní domu přála.

Stačí jen vejít

Po vstupu do budovy se před našima očima otevřelo velice sympatické a příjemně zabydlené přízemí. Interiér navrhoval architekt společně s majitelkou domu, která tu bohatě zúročila svou zálibu ve výtvarném umění a nechala se inspirovat též životem v Americe. Pohled návštěvníka zcela jistě upoutá styl zařízení jednotlivých místností. Vše jako by tu žilo v symbióze s přírodou - od veselé zelené barvy závěsů přes nástěnné dekorace s květinovými vzory až po dřevěné doplňky. Obývací pokoj zakončuje milý dětský koutek. Hračky jsou šikovně schovány, a přitom se k nim dětské ručky snadno dostanou. Manželé počítají s tím, že až děti vyrostou, podoba tohoto zákoutí se lehce upraví pro potřeby dospělých. Prozatím tu děti s chutí řádí - přestože na ně v podkroví čeká krásně zařízený dětský pokojík. V přízemí to zkrátka žije a děti jsou tu navíc na očích dospělým. Dominantní prvek kuchyně tvoří kachlová kamna, která jsou plně funkční a často se na nich i vaří. Rohová kuchyň "oblečená" do světle modré barvy, kterou majitelka dost obtížně sháněla, prostředí barevně velmi dobře dolaďuje. Na kuchyňskou dlažbu navazuje podlaha z dřevěných prken, která kuchyň opticky odděluje od jídelního prostoru. Volba dřeva nebyla nahodilá. Oba manželé ho mají rádi a chtěli zachovat přírodní atmosféru interiéru.

V záplavě dřeva

Dřevěné schody vedoucí do podkroví svědčí o poctivé truhlářské práci a předznamenávají, v jakém duchu bude řešeno horní podlaží. Zajímavým dekorativním prvkem je i zábradlí ohraničující galerii. Podobně jako v přízemí nás i zde vítají pestré barvy omítek, někde lze dokonce spatřit malbu, která vznikla rukou hostitelky. Podkroví je trochu netradičně členěné, ale na kráse mu to nikterak neubírá. Galerie do tvaru "L" je trochu ochuzena o svůj prostor na úkor dřevěných šatních skříní: přednost tu dostalo praktické hledisko. Nábytek v jednotlivých místnostech je vyroben na míru. Původně chtěli manželé skříně ve stěnách, ale technicky to nešlo vyřešit. Přesto se v podkroví našel dostatek místa pro dětský pokoj, pokoj pro hosty a samozřejmě ložnici. Dětský pokoj zútulňuje množství dřeva i pestrých barev, které zároveň působí velmi vesele. Nejvíce se dětem líbí nápadité posezení v prostoru pod střešními okny. Kvůli početnosti rodiny byla do koupelny zabudována dvě umyvadla a místnost opticky zvětšuje velké zrcadlo. Modrá barva koupelně sluší: společně s elegantním zastíněním, o něž se starají žaluzie, vytváří příjemný prostor k relaxaci. (Zastínění oken v přízemí je řešeno roletami, jež jsou chytře ukryté pod ozdobnými závěsy.) Za čtyři roky užívání domu jej stihla rodina krásně zabydlet. Nejvíce se to odráží na drobných doplňcích a praktickém vybavení některých prostorů.

Technické údaje

dispozice:6 + 1
zastavěná plocha:127 m²
užitná plocha:171 m2
konstrukce:klasicky zděný dům
podlahy:plovoucí podlaha (lamino), dlažba, dřevěná prkna, koberec
výplň otvorů:dřevěná eurookna, francouzská okna, dřevěné dveře
vytápění:plynový kotel, přitápění kamny
cena:3 100 000 Kč včetně DPH

Zdroj: vydavatelství časopisu DaZ


Zeptejte se