Můj G SERVIS

Sjednat schůzku

YouTube
Facebook
Odebírat novinky
Objednat tištěný katalog
Stáhnout mobilní aplikaci

POROTHERM DŮM WIENERBERGER: 3+0 s terasou (07/2007)


Rodinný dům Victoria

V současné době předimenzovaných rodinných domů je malá stavba spíše ojedinělým případem. Není třeba zastírat, že projekty menších rodinných domů jsou určeny pro stavebníky, kteří musí pečlivě zvažovat každý výdaj. Přesto nabízí bydlení na malém prostoru radost z vlastního, byť velmi malého domku a splňuje tak svůj účel.

Majitelé maličkého domku v krásném prostředí Českého ráje žili v tomto kraji odjakživa. Donedávna bydleli i s dětmi v městském bytě dva plus jedna, ale malý byt jim po čase přestal vyhovovat. Rozhodli se z bytu odejít a začali se poohlížet po větším bydlení podobného typu. Pozemky i jiné nemovitosti jsou ovšem díky turistické atraktivitě této oblasti neúměrně finančně náročné a majitelé si příliš vysokou investici nemohli dovolit. Nakonec je ale hledání volného pozemku přivedlo až před stařičkou vyhořelou chalupu na velmi malém, ale dobře situovaném pozemku. „Shodou okolností jsme po pár dnech zjistili, že majitelem tohoto malého pozemku se starou chalupou je náš soused ve městě. Od městského úřadu dostal už před časem nařízení, že neutěšenou nemovitost musí alespoň zabezpečit, takže se nechal celkem snadno přesvědčit a pozemek i s chalupou nám prodal,“vypráví majitel domu. A to bylo hnacím motorem k další akci. Majitelé předem věděli, že chalupu nezachrání; zbytky stavby byly odstraněny a na jejím místě, pozemku o pouhých 280 m2, vyrostl během půl roku malý dům, o kterém teď majitelé říkají, že je to tři plus nula s velkou terasou. „Stavební regulativy jsou v chráněné krajinné oblasti velmi přísné a žádné experimenty by tady stavební úřad nepovolil,“ vysvětluje Karel Hosa ze společnosti Zeteza, která nový dům nakonec postavila.

VictoriaVictoria

K demolici bylo třeba vypracovat řádnou dokumentaci, na jejímž základě stavební úřad vystaví demoliční výměr – teprve pak lze stavbu odstranit, tedy zbourat. Součástí výměru je i stanovení místa pro skládkování sutě a odpadů z demolice. „Nebylo to vůbec jednoduché, celé úřadování trvalo nakonec stejně dlouho jako vlastní stavba,“ vzpomíná majitel. A trvalo to asi půl roku.

Původně majitelé sice uvažovali o dřevostavbě, nakonec je ale zaujal program Porotherm Dům od společnosti Wienerberger, jehož cílem je podpora zkvalitnění výstavby rodinných domů v České republice. Od partnera společnosti, firmy GSERVIS, si stavebníci vybrali projekt domu, jehož realizaci zajistila partnerská stavební firma programu Porotherm Dům, společnost Zeteza CB Dolní Bousov, z broušených cihel Porotherm. Volba dodavatele stavby spolupracujícího s programem má své výhody: firma je proškolena v rámci nabízeného programu bankou i výrobcem stavebního materiálu. Také pečlivý výběr partnerských firem je určitou zárukou spolehlivosti a bezproblémové realizace domu. Rovněž bezplatná kontrola konečného provedení stavby nezávislým kontrolním orgánem (TZÚS a nebo CSI) a vystavení certifikátu kvality je potvrzením kvalitně postaveného domu a zároveň hodnocením práce technického dozoru investora (stavebního dozoru).

Rodinný dům VictoriaRodinný dům Victoria

V prosinci roku 2006 požádali majitelé o stavební povolení, v dubnu se začalo stavět a v říjnu byl domek dokončen. Nastěhovali se na začátku listopadu a Vánoce už trávili ve vlastním. Manželé jsou s domkem nesmírně spokojeni, protože mají bydlení, o jakém snili: nechtěli se starat o velký dům a zahradu, protože by na ně při své práci stejně neměli čas. A tak mají maličký domek, který má všechny atributy bytu 3+0, ale má kolem sebe svůj vlastní, byť malý prostor a žádné přímé sousedy. Na dohled je jen osamocená chalupa, jejíž majitelka sem jezdí jen občas.

Malý domek poskytuje svým obyvatelům vše, co potřebují ke spokojenému životu v nevelké obci. V přízemí domku se nachází skromný obývací pokoj se dvěma okny, v levé části od vstupu se vchází do technické místnosti, spojené s toaletou pro hosty. Vlevo je rovněž situován kuchyňský kout s malým oknem. Ze zadní části obývacího prostoru vede schodiště do patra s ložnicí rodičů, dětským pokojem a větší koupelnou. Prostor pod schody slouží jako úložná skříňová komora.

Půdorysy

Půdorysy rodinného domu Victoria

Text: Marta Alterová | Foto: Vavřinec Menšl Zdroj: DŮM a zahrada 7/2007


Zeptejte se