Co je pasivní dům?

Pasivní dům má kompaktní tvar, vzduchotěsnou obálku a vhodně navržené prosklené plochy, jak jejich velikost, tak orientaci ke světovým stranám. Prosklená fasáda je natočena na jih a fasáda s menšími otvory na sever.

Dům využívá pasivních tepelných zisků. Jsou to vnější zisky ze slunečního záření procházejícího okny a zisky vnitřního tepla vyzařovaného lidmi a spotřebiči. Díky velmi kvalitní izolaci a dalším prvkům v konstrukci tyto zisky „neutíkají ven“ a po většinu roku postačují k zajištění příjemné teploty v místnostech.

Pasivní dům je vybaven systémem nuceného větrání s rekuperací tepla, díky kterému se významně sníží tepelné ztráty větráním a v interiéru bude stále čerstvý vzduch.

Zdrojem tepla pro vytápění a ohřev vody nejčastěji bývá tepelné čerpadlo typ vzduch/voda, které odebírá teplo ze vzduchu v exteriéru.

Vše dohromady zvyšuje kvalitu bydlení, hodnotu nemovitosti a zároveň minimalizuje náklady na provoz domu.

Co dalšího bychom měli vědět o pasivních domech

Vyplatí se postavit pasivní dům?

Náklady na realizaci pasivního domu jsou přibližně o 10% vyšší než u běžného rodinného domu. Vložená investice se vám však vrátí díky úsporám energií. 

Více informací

Jaké dotace mohu na pasivní dům čerpat?

Dotace na výstavbu rodinného domu činí až 550 000 Kč. Zažádat můžete i o dotaci na projekt ve výši 35 000 Kč.

Více informací

Konstrukční systémy pasivních domů

Jsou navrženy tak, že snižují tepelné ztráty a náklady na vytápění, eliminují tepelné mosty a zajišťuí vzduchotěsnost obálky budovy.

Více informací