Kotle na pevná paliva ATMOS

Levné a efektivní vytápění dřevem a peletami

Vytápění pomocí kotlů na pevná paliva, tedy například dřevem a peletami, je dnes ekonomicky velmi výhodné. Je však nutné dodržet určitá pravidla zapojení, tak aby celá kotelna dobře fungovala. V první řadě je ideální provést zapojení kotle s akumulačními nádržemi, díky kterým dosáhneme nižší spotřeby paliva (o cca 20 – 30 %) a velkého komfortu. Zapojení kotlů s akumulačními nádržemi navíc prodlužuje životnost kotle, zlepšuje kvalitu spalování a zvyšuje komfort vytápění.

Pro kotle s ručním přikládáním jde o nádrž o objemu alespoň 55 l na jednu instalovanou kW kotle. Princip je takový, že objem akumulační nádrže, by měl být tak velký, aby energie v ni uložená vydržela vytápět daný objekt alespoň 24 hodin.
U nových moderních domů s tepelnou ztrátou např. 10 kW můžeme zvolit kotel o tepelném výkonu 15 kW (polena 0,25 metru) a akumulační nádrž o objemu 1000 l nebo kotel o výkonu 25 kW (polena 0,5 metru) a akumulační nádrž o obejmu 2000 l.

Čím větší výkon kotle, tím kratší doba nabíjení akumulačních nádrží, dvojnásobný objem akumulační nádrže znamená dvojnásobnou dobu čerpání energie z nádrží a méně chození do kotelny. Úspora času a zvýšení komfortu topení.
Akumulační nádrže také umožňují bezproblémové připojení na systém s radiátory nebo podlahovým vytápěním a umožní komfortní provoz vytápění bez zbytečného přetápění interiéru.

Automatické kotle na pelety

Pro automatické kotle na pelety, kde se palivo nejen samo přikládá, ale i zapaluje, doporučujeme také zapojení s vyrovnávací (akumulační) nádrží o objemu přibližně 25 l na jednu instalovanou kW kotle. Odstraníme tím zbytečně časté zapalování paliva (cyklování hořáku), snížíme tím spotřebu paliva a prodloužíme výrazně životnost všech elektrických součástek.

Výkon kotle a další funkce hořáku jsou řízeny elektronickou regulací, která umožňuje přizpůsobit chod kotle konkrétním podmínkám celého systému. Doplňování pelet, čištění spalovací komůrky hořáku a vybírání popela provádíme, jednou za 7 – 30 dní, a to podle kvality pelet a velikosti zásobníku.

Díky těmto vlastnostem jsou tyto kotle stejně komfortní, co se týče obsluhy a užitných vlastností tak jako topení plynem, propan butanem či olejem. Hlavní předností je ale to, že na rozdíl od zemního plynu či olejem, spalují obnovitelné zdroje energie.

Novinka v sortimentu firmy ATMOS

Zplynovací kotle na dřevo s automatickým zapalováním dřeva a elektronickou ekvitermní regulací ATMOS ACD 04 s dotykovým displejem nebo základní elektronickou regulací ATMOS AC32.

Novinkou v produkci firmy ATMOS jsou zplynovací kotle na dřevo s automatickým zapalováním dřeva. Tento systém používá k zapálení dřeva v přikládací komoře zplynovacího kotle dřevěných pelet. Mezi vrchními a spodními dvířky je zabudováno speciální zapalovací zařízení pro automatické zapálení dřeva (ve stanovený čas podle předem nastaveného programu).

 • Automatické zapalování dřeva slouží k plánovanému zátopu kotle, např. před příchodem odpoledne domů nebo před příjezdem na chalupu.
 • Zapálení paliva je velmi rychlé, trvá cca 5 minut a umožňuje přijet obsluze kotle „do tepla“.
 • Zapálení paliva lze nastavit a naplánovat na regulaci ACD 04 podle času (týdenní program), podle požadavku topného systému nebo podle teploty v akumulační nádrži.
 • Na regulaci AC32 lze jednoduchým otočným kolečkem nastavit času (spoždění) nebo teplotu akumulační nádrže, kdy dojde k automatickému zapálení paliva. Zápal lze také aktivovat vzdáleně pomocí GSM nebo Wifi zařízení.
 • Ekvitermní regulace ATMOS ACD 04 je vybavena funkcemi pro řízení provozu kotle (odtahového ventilátoru), čerpadla v kotlovém okruhu, tří (čtyř) topných okruhů, ohřevu TUV, automatického zapalování dřeva a řízení solárního ohřevu. Kotle jsou z výroby vybaveny všemi potřebnými čidly (sada čidel ACD 04 s čidlem teploty spalin).
 • Nejmodernější kotle pro spalování dřeva na principu generátorového zplynování s pomocí speciální trysky a odtahového ventilátoru (S), vybavené automatickým zapalováním dřeva.
 • Konstrukce kotle s velkými dvířky a dvěma nad sebou posazenými komorami umožňuje spalovat velké kusy dřeva a pohodlně vybírat popel v dlouhých intervalech.
 • Primární a sekundární vzduch jsou předehřívány na vysokou teplotu, to přináší nejvyšší účinnost, nízkou spotřebu paliva a ekologický provoz (kotle 5. třídy).

Moderní zapojení kotle na pevná paliva

Nová doba přináší novinky, které zrychlují a zjednodušují instalaci kotle v kotelně. Proto firma ATMOS připravila kompletní sestavy zapojení, které je možné zakoupit jako příslušenství ke kotli. Zapojení umožňuje díky svému řešení rychlou a hlavně správnou instalaci kotle ve vaší kotelně a zaručí správné fungování kotle a celého topného systému.
Špatně zapojený kotel dokáže potrápit nejednoho zákazníka.

Profesionální nerezové zapojení pro kotle do 40 kW je postavené na potrubí o průměru 35x1,5 mm (22x1,5 mm). Zapojení obsahuje okruh pro udržení minimální teploty vratné vody do kotle (kotlový okruh s Laddomatem X22 nebo čerpadlovou skupinou s řízeným trojcestným ventilem). Zapojení je dále vybaveno čerpadlovou skupinou ESBE s trojcestným ventilem pro řízení teploty vody do topného systému.

 • Výhodou hotového zapojení je snadné a rychlé připojení kotle pomocí dvou 6/4” (1”) šroubení s plochým těsněním.
 • Zapojení obsahuje všechny potřebné komponenty, které vyžaduje výrobce, kotlový okruh, pojišťovací sestava (pojišťovací ventil 2,5 bar, odvzdušňovací ventil, manometr), dvě čerpadla, dva uzavírací ventily, trojcestný směšovací ventil topného okruhu.
 • Zapojení je připraveno pro připojení kotle přímo do topného systému nebo pro zapojení kotle s akumulačními nádržemi. Zapojení umožňuje u rozsáhlejšího topného systému jeho rozšíření na dva nebo tři topné okruhy zakoupením speciálního rozdělovače a potřebné čerpadlové skupiny.
 • Zapojení ATMOS Fxx Laddomat a Fxx ESBE je správná volba při rekonstrukcích nebo při výstavbě úplně nové kotelny.

Potřebujete poradit s výběrem?

Obraťte se na naší technickou podporu
nebo navštivte naší podnikovou prodejnu.

Technická podpora

Potřebujete najít odbornou firmu?

Najděte si svého servisního technika nebo topenáře pro realizaci vaší kotelny.

Najít technika


Sledujte nás na Facebooku:

Přinášíme pro vás tipy, zajímavosti a novinky.

Atmos

Kontakt:

Jaroslav Cankař a syn ATMOS
Velenského 487
294 21 Bělá pod Bezdězem
Česká Republika
Tel.: +420 326 701 404 / 414
e-mail: atmos@atmos.cz
web: www.atmos.eu