Trápí vás doma nadměrný hluk? Pomůže vám sádrokartonová předstěna

Nadměrný hluk může mít negativní dopad na psychickou pohodu každého z nás. Jeho dlouhodobé působení často vede ke zhoršení paměti, ztrátě pozornosti, depresím nebo dokonce rozvoji nejrůznějších civilizačních chorob. Zvláště v dnešní době, kdy trávíme doma více času, je klid a ticho nezbytností. Jak ale řešit hluk v již hotovém domě? Sádrokartonovou předstěnou např. z Modré akustické desky Rigips.

Předsazená stěna je konstrukce, která se montuje jen z jedné strany ke stávající stěně. Dobře si poradí právě s hlukem, který nepochází z vašeho bytu, ale třeba od sousedů či z ulice. Modrá akustická deska Rigips navíc obsahuje technologii Activ’Air®, která pohlcuje formaldehyd. Díky ní si doma užijete nejen ticho a klid, ale také čistý a zdravý vzduch.

Akustický komfort díky sádrokartonu

Hluk od sousedů či z vedlejšího pokoje můžete řešit i v již zabydleném domě. Je však třeba zvolit správnou konstrukci předsazené stěny ze sádrokartonu a použít vhodnou izolaci. „Tzv. akustický komfort nám určuje vlastnost konstrukcí označující se jako vzduchová neprůzvučnost a zejména její výše, uváděná v decibelech. Čím vyšší je její hodnota, tím vyšší je komfort a v místnosti je méně hluku,“ vysvětluje Robert Hošek, garant technické podpory Rigips. Pro představu, hluk ždímající pračky představuje hodnotu průměrně 70 dB, kdežto start tryskového letadla se vyšplhá až na 130 dB.

Modrá akustická deska Activ’Air® Rigips

Zdravý a čistý vzduch v interiéru jako bonus

Hluk může trápit lidi žijící v bytových domech ve městě, stejně jako v rodinném domku. „Pokud k vám nepříjemný hluk proniká, jsou vhodným řešením právě modré akustické sádrokartonové desky. Díky neprůzvučnosti až 78 dB vám zajistí, že z vedlejšího bytu nebo z venku nic neuslyšíte,“vysvětluje Robert Hošek z Rigipsu. Tyto desky mají kromě výborných akustických vlastností ještě další přednost. Dokážou totiž neutralizovat formaldehyd, který se běžně vyskytuje v domácnostech, prakticky v každém výrobku. Formaldehyd je přirozenou součástí našeho prostředí, najdeme ho téměř všude – doma v koberci, nábytku, vylučují ho v malém množství také lidé, zvířata i rostliny, ale v nadměrném množství životu škodí. „Proto v sobě akustické desky mají technologii Activ’Air®, která dokáže formaldehyd odbourávat, a přispívají tak k čistému a zdravému vzduchu v interiéru,“ doplňuje Robert Hošek. Activ’Air® odstraňuje až 70 % formaldehydu ve vnitřním ovzduší na dobu minimálně 50 let a jeho účinnost se nemění ani po vymalování běžnými prodyšnými barvami.

Zlepšení akustiky o 6 dB

„Instalace konstrukce je přitom velmi jednoduchá a časem i přípravou odpovídá malování,“ vyzdvihuje velikou výhodu sádrokartonové konstrukce odborník z Rigipsu. O tom, že i ve starším panelákovém bytě lze dosáhnout výrazného zvýšení akustického komfortu, ostatně vypovídá nedávné měření neprůzvučnosti na stavbě ve spolupráci s nezávislým Technickým a zkušebním ústavem stavebním v Praze.Před instalací akustických desek a vhodné izolace v panelovém domě akustici v jedné místnosti naměřili vzduchovou neprůzvučnost 47 dB. Po instalaci došlo ke zvýšení o 6 dB, na hodnotu 53 dB – což už je značný rozdíl. Při instalaci akustické předstěny se obecně dá dosáhnout zlepšení až o 25 dB. Kromě konstrukce stěny ovlivňuje neprůzvučnost např. i kvalita a těsnění dveří. Díky tomu tak do místnosti neproniknou ruchy z ulice, ani hluk ze společné chodby domu. Na kompletní stavbu sádrokartonové předstěny a samotné měření se můžete podívat ve videu odborníků Rigips.

Hodnoty zdroje hluku – ilustrační příklady

0 db Práh zvuku, slyšení
20 db Padající listí
40 db Běžné hlukové pozadí
50 db Normální bavení se mezi sebou
50 db Mírný déšť
55 db Televizor při běžné hlasitosti
60 db Hlasité bavení se mezi sebou
60 db Myčka nádobí
70 db Ždímající pračka
70 db Trvalý dlouhodobý zvuk nad tuto hranici má negativní vliv na zdraví
75 db Spláchnutí toalety
80 db Křik
80 db Osobní auto v městském provozu
90 db Nákladní auto v městském provozu
90 db Jedoucí vlak
100 db Řetězová motorová pila
110 db Rockový koncert
130 db Start tryskového letadla
130 db Práh bolestivosti, hrozí poškození sluchu při náhlém zvuku nad 130 db
140 db Výstřel děla z bezprostřední blízkosti

 


Značka Rigips úspěšně působí na českém stavebním trhu více než 25 let. Za tu dobu se společnost Rigips stala synonymem kvality, pokroku a inovací v oblasti suché vnitřní výstavby. Společnost nabízí nejen dlouholetou praxí prověřený stavební materiál, ale také dokonalý konstrukční systém. Díky svému přístupu k práci se značka Rigips stala dobrým partnerem jak velkým stavebním firmám, tak i jednotlivým zákazníkům. Všechny produkty prvotřídní kvality – od sádrokartonových desek přes spárovací tmely až po sádrové omítky – jsou vyráběny z ekologicky nezávadných surovin. Jsou plně recyklovatelné a ani jako odpad nezatěžují životní prostředí.

Rigips představuje moderní stavební systém, díky němuž lze rychle a efektivně vytvořit krásný a zdravý životní prostor.

Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Rigips, je členem koncernu Saint-Gobain. Ten působí na světových trzích již od roku 1665 a je jednou z nejstarších firem na světě. Patří mezi globální TOP 100 průmyslových podniků světa a je dnes díky svým zkušenostem a schopnosti neustále inovovat světovým lídrem na trzích udržitelného bydlení a stavebních materiálů. V České republice firma působí od roku 1992 a aktuálně do ní patří 4 společnosti spravující 14 výrobních závodů, 9 značek a více než 4 000 zaměstnanců.

Součástí divize Rigips je také Škola suché výstavby, která nabízí množství odborně zaměřených kurzů (výstavba příčky, výstavba podhledu, opláštění podkroví, pokládání suché podlahy aj.) pro laiky i profesionály, kteří se chtějí zdokonalit v práci se sádrokartonem, suchými podlahami a podhledovými systémy. Seznam aktuálních kurzů je k dispozici na webové stránce www.skolasuchevystavby.cz.

Podrobné informace týkající se produktů společnosti Rigips i jejích workshopů Vám rádi poskytnou pracovníci Centra obchodní a technické podpory:

Po—Pá: 7:30—17:00
Tel. 226 292 224

Máte dotaz? Rádi Vám poradíme - https://www.rigips.cz/kontakty/formular/

Smrčkova 2485/4
180 00 Praha 8-Libeň
Tel.: 226 292 224
E-mail: info@rigips.cz
www.rigips.cz
Facebook
Youtube